Mamy to! Jesteśmy dumni i szczęśliwi
Przecięciem wstęgi przez JM Rektora prof. Andrzeja Szaratę, w dniu 8 października 2024, nasza siedziba została oficjalnie otwarta. Ogromnie się cieszymy, że mamy już miejsce do wspólnych rozmów, szkoleń, warsztatów i profilaktycznych działań na rzecz całej Społeczności Akademickiej PK. Dziękujemy Wszystkim za obecność na tej ważnej dla nas uroczystości.
Centrum Wsparcia Społeczności Akademickiej PK to miejsce zbudowane wspólnym wysiłkiem wielu osób, dlatego serdecznie dziękujemy każdej osobie, która w jakikolwiek sposób przyczyniła się do jego powstania
10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, które w tym roku koncentrowało się na temacie „Zdrowia psychicznego w pracy”. Z tej okazji CeWSA PK zorganizowała wydarzenie pt. „Jak dbasz o swoje zdrowie psychiczne?”, by poprzez wykład i warsztaty zwrócić uwagę na wagę utrzymania w zdrowiu naszej psychiki. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dobrostan psychiczny nie oznacza tylko braku zaburzeń czy choroby. Jest to stan, w którym człowiek zaspokaja swoje potrzeby, osiąga sukcesy, czerpie radość z życia oraz nawiązuje dobre relacje międzyludzkie. WHO przypomina również, że schorzenia psychiczne wpływają nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także na nasze samopoczucie, efektywność zawodową i relacje z innymi.
Nasze wydarzenie miało na celu pokazanie, jak dbałość o dobrostan psychiczny i praktykowanie uważności może wpływać na jakość naszego życia.
Podczas wystąpienia dr inż. Elżbieta Jarosińska, dyrektor CeWSA PK, mówiła o 6 obszarach życia składających się na dobrostan psychiczny. Zwróciła szczególną uwagę na to, w jaki sposób można go osiągnąć i jak duży wpływ na zdrowie psychiczne ma ruch i aktywność fizyczna. W dalszej części spotkania mgr Monika Maja Maliszewska przeprowadziła warsztaty dotyczące uważności. Wytłumaczyła, jak ogromny wpływ na nasze życie ma umiejętność obserwowania tego czego doświadczamy i zaproponowała, w jaki sposób można praktykować uważność w codziennym życiu (nawet w trakcie wykonywania prostych czynności).
Uczestnicy spotkania mieli również okazję posłuchać przedstawicieli jednostek pomocowych działających na naszej uczelni (Akademicki Punkt Konsultacji Psychologiczno-Pedagogicznych CPiP PK, Centrum Dostępności PK, Centrum Wsparcia Społeczności Akademickiej PK) i zapoznać się z tym jakie wsparcie, każdy członek Społeczności Akademickiej PK, może od każdej z tych jednostek otrzymać.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, obchodzony od 1992 roku, ma na celu podniesienie globalnej świadomości na temat zdrowia psychicznego oraz mobilizację działań na rzecz jego poprawy. To okazja, aby przypomnieć, że dbanie o zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak troska o zdrowie fizyczne, szczególnie w kontekście pracy zawodowej.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na naszej stronie, w którym przybliżyliśmy temat dobrostanu psychicznego i zaproponowaliśmy dostępne dla wszystkich narzędzie, dzięki któremu można zbadać swój poziom dobrostanu: https://tiny.pl/79zgj-9v
Serdecznie dziękujemy Panu Janowi Zychowi za oprawę fotograficzną naszego wydarzenia oraz Panu Bartłomiejowi Krystyńskiemu za poprowadzenie obu jego części.