Komisja Antymobbingowa na PK przeszkolona

W dniu 15 grudnia 2022 odbyło się szkolenie dla wszystkich członków obecnej Komisji Antymobbingowej powołanej na PK. Na wniosek CeWSA PK szkolenie zorganizowała firma Ośrodek Szkoleń i Informacji „EFFECT”, a poprowadziła je Pani Anna Topolska, praktyk, wieloletni Sędzia Sądu Pracy i Ekspert przeciwdziałania mobbingowi w pracy. Tytuł szkolenia to: MOBBING W PRACY, DYSKRYMINACJA I NARUSZENIE DÓBR OSOBISTYCH – JAK PRZECIWDZIAŁAĆ I ZMINIMALIZOWAĆ RYZYKO ROSZCZEŃ PRACOWNIKÓW? WYJAŚNIENIE SKOMPLIKOWANYCH PRZYPADKÓW – Zmiany w prawie, skuteczne procedury antymobbingowe, dobre praktyki, orzecznictwo, zadania Komisji antymobbingowej, odpowiedzialność Pracodawcy .

Jesteśmy coraz gorsi do siebie – takimi słowami Pani Sędzia rozpoczęła warsztaty, zwracając uwagę na obecną sytuację w świecie zawodowym i nie tylko, gdzie coraz łatwiej przychodzi nam obrażać innych ludzi. Ta blonditen wisielecgłupi, czy dureń, to oznaki naszego oceniającego nastawienia do drugiego człowieka, który ma swoje imię, ale z jakichś względów go nie używamy. Być może nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że ocenny sposób odnoszenia się do siebie może być podstawą zwolnienia z pracy.

Takie zachowanie może stanowić też zalążek przyszłego konfliktu, a ten może przerodzić się już w mobbing. Nie musimy się lubić, ale powinniśmy się wzajemnie szanować. Ważnym zadaniem każdego członka społeczności w pracy jest dbanie o budowanie środowiska pracy wolnego od konfliktu oraz budowanie takiej atmosfery, by nie dopuszczać do wystąpienia mobbingu.